Juan Martin Del Potro se desparte de antrenor

fostul campion al US Open Juan Martin del Potro este în căutarea unui nou antrenor după ce a fost de acord să pună capăt colaborării sale cu Sebastian Prieto pentru a continua să se concentreze asupra reabilitării sale de la accidentare.

Del Potro lucrează alături de Prieto din 2017 și a realizat o serie de repere de carieră sub îndrumarea sa. Inclusiv câștigarea titlului său maiden Masters 1000 la BNP Paribas Open 2018 și atingerea unui clasament de pe locul trei în August în același an. Decizia lor a fost luată pentru a permite Prieto să-și concentreze toată atenția asupra lui Juan Londero. Un alt jucător argentinian care se află în prezent pe locul 62 în lume.

„vreau să împărtășesc faptul că am fost de acord cu Sebastian Prieto pentru a pune capăt parteneriatului nostru, astfel încât să poată lucra cu Juan Londero, în timp ce îmi voi continua procesul de reabilitare”, a spus Del Potro pe Twitter.
„îi sunt foarte recunoscător lui Piper pentru toți acești ani împreună. Este un mare antrenor și chiar o persoană mai bună. Toate cele bune!”

Prieto, în vârstă de 45 de ani, este un fost jucător ATP care a atins un maxim de clasament pe locul 22 la dublu. În timpul carierei sale, a câștigat 10 titluri de turneu, toate acestea având loc pe lut. De asemenea, a ajuns în sferturile de finală ale turneului de dublu masculin de la French Open 2003.

momentan nu se știe cine va prelua funcția de antrenor al lui Del Potro. Fostul campion de grand slam nu a mai jucat un meci competitiv din iunie trecută din cauza unei accidentări grave la genunchi. La Campionatele Fever-Tree din Londra, și-a fracturat rotula dreaptă și a fost forțat să fie supus unei intervenții chirurgicale pentru a-l repara. A doua oară a trebuit să se supună acestei proceduri în cât mai mulți ani după ce a suferit și o accidentare similară la 2018 Shanghai Rolex Masters.

Del Potro este în prezent în curs de reabilitare și nu este clar când va putea reveni din nou la turneu. Toate turneele profesionale de tenis au fost fie suspendate, fie anulate până cel puțin pe 31 iulie din cauza pandemiei COVID-19. Deși atât US Open, cât și French Open speră să continue așa cum a fost planificat.

până în prezent în cariera sa, tânărul de 31 de ani a câștigat 22 de titluri ATP și a câștigat aproape 26 de milioane de dolari în premii. Câștigând mai mulți bani decât orice alt jucător din țara sa din istoria sportului.